Parādu apjoms par siltumu turpina palielināties

Atpakaļ

01.10.2013.

Šoruden agrāk nekā citus gadus uzsākot apkures sezonu, jārēķinās, ka tā būs gara, kas nozīmē arī lielākus tēriņus par šo pakalpojumu. Arī klientu parādsaistības par apkuri Preiļos ir lielākas nekā pagājušajā gadā – uz šī gada 1. septembri gandrīz 126 tūkstoši latu, bez PVN. Šis skaitlis liek aizdomāties, analizēt un rīkoties. Protams, loģiski būtu nepieslēgt apkuri mājām ar lieliem parādiem, bet šoruden mums vēl nav tādu plānu.
Parādus var sadalīt divās lielās grupās – vieni ir tie, no kuriem var atgūt naudu, slēdzot vienošanās, sastādot atmaksas grafikus vai uzklausot pašu parādnieku priekšlikumus. Otra grupa, kas pie mums ir apmēram 40%, ir tādi, kuri ir dažādu kredītu jūgā un ar šā brīža ienākumiem nespēj tiem tikt pāri. Vēl ir neliela daļa, kuri uzskata, ka „daudzstāvenēs” dzīvot ir ļoti izdevīgi, un rēķinus var laicīgi nemaksāt, jo gan jau pārējie izvilks. Ar tiem, protams, notiek ilgstoši tiesu darbi, kas diemžēl apgrūtina pārējo dzīvokļu īpašnieku ieceres – renovāciju, mājas tehnisko elementu uzlabošanu.
Viens no veidiem, kā atvieglot cilvēkiem apkures rēķinu nomaksu, ir iespēja katru mēnesi visa gada garumā maksāt mazāku summu. Tas atvieglotu ģimenes budžeta plānošanu. Šādu praksi pamazām ieviešam un ceram, ka mūsu klienti apdomās šo iespēju.
Ko var darīt dzīvokļu īpašnieki? Jāatgriežas pie tik bieži lietotā vārda EKONOMIJA. Parasti tas cilvēkiem asociējas ar atteikšanos no kaut kā līdz šim ierasta, taču ekonomēt var arī citādi, piemēram, novēršot sava dzīvokļa siltumenerģijas zudumus un norādot uz to arī savam kaimiņam.
Apkopojot iztirzāto, kārtējo reizi jāsecina, ka katram lietotājam būs jāpieradinās stingrāk sekot līdzi siltumenerģijas patēriņam, jāapkopo visas iespējas siltuma zudumu novēršanai, jāsabalansē maksājumi un varbūt arī jāatgādina kaimiņiem, dzīvokļu īpašniekiem, kuri dzīvo un strādā ārzemēs, ka nav pilnīgi vienalga, cik liels iekrājies parāds par dzīvokli, jo atgriežoties savā īpašumā, iespējams, būs jāpiedzīvo nepatīkami brīži, saņemot ziņu par apkures atslēgšanu visai mājai.
Kā apsaimniekotājs vispār var izdzīvot un sadzīvot ar šādu situāciju? Parādi būtiski ietekmē uzņēmuma attīstību un iespējas veikt siltumtrašu remontu, atjaunošanu. Lai gan renovējot siltumtrases var samazināt siltumenerģijas pārvades izdevumus, tomēr klientu parādsaistību dēļ uzņēmums ir spiests piesaistīt kredītlīdzekļus, kas agri vai vēlu būs jāatmaksā, un tas var sekmēt siltumenerģijas tarifa izmaiņas. Renovācija ir ļoti vajadzīga visos sektoros – tās pozitīvos rezultātus jūt gan renovēto māju iedzīvotāji, gan arī mēs atjaunotajās siltumtrasēs. Tāpēc Lauktehnikas mikrorajonā šobrīd tiek atjaunota siltumtrase, kurai bija būtiski siltumenerģijas zudumi.
Sabiedrība „Preiļu saimnieks” kā siltumenerģijas ražotājs un namu apsaimniekotājs ir pateicīga un augstu vērtē sadarbību ar tiem klientiem, kuri neraugoties uz sarežģīto ekonomisko situāciju ir norēķinājušies par saņemtajiem pakalpojumiem!
Tikai kopīgs darbs, pozitīva attieksme pret visu notiekošo palīdzēs veiksmīgi pārlaist prognozēto bargo ziemu.

Jānis Mūrnieks,
SIA „Preiļu saimnieks” valdes priekšsēdētājs