Pārstrādei nodotas dienasgaismas lampas un energoefektīvās spuldzes

Atpakaļ

26.11.2014.

Pateicoties Preiļu novada iedzīvotājiem, kuri dzīvo videi draudzīgi un šķiro atkritumus, novembrī otrreizējai pārstrādei tika nodotas dienasgaismas lampas un energoefektīvās spuldzes.
Energoefektīvās spuldzes satur dzīvsudrabu un tieši tādēļ tās nedrīkst mest parastajos sadzīves atkritumu konteineros. Pilnībā atteikties no to izmantošanas mūsu sabiedrībā ir praktiski nereāli, tādēļ lai nenodarītu pāri sev un nekaitētu videi, tās obligāti ir jānodod atkārtotai pārstrādei.
Gaismas rašanos spuldzē nodrošina luminofors – baltas nokrāsas matēts pārklājums spuldzes iekšpusē. Lai ierosinātu luminofora spīdēšanu, nepieciešama dzīvsudraba klātbūtne.
Dzīvsudrabs ir toksiska viela un tam ir tendence uzkrāties, tādējādi tas var nodarīt lielu postu dabai. Neskatoties uz to, ka spuldzēs dzīvsudraba koncentrācija nav liela, taču masveidīga spuldžu izmešana kopā ar parastajiem sadzīves atkritumiem var nodarīt neatgriezenisku kaitējumu dabai. Izmetot spuldzes tiek velti izšķērdēti dabas resursi (metāls un stikls), ko varētu izmantot jaunu spuldžu vai citu saimniecībā noderīgu lietu ražošanā.
Izmantojot taupīgās spuldzes un tādējādi ietaupot elektroenerģiju, cilvēki cenšas rīkoties dabai draudzīgi. Ja tā – tad šo konsekvenci vajadzētu ievērot līdz galam un nepiesārņot dabu ar spuldzēs esošo dzīvsudrabu.
Sakām paldies visiem iedzīvotājiem un uzņēmējiem, kuri cītīgi šķiro atkritumus, un aicinām rīkoties videi draudzīgi arī turpmāk!
Pareizākais veids, kā atbrīvoties no dienasgaismas lampām, ir tās atvest uz Atkritumu šķirošanas laukumu Rīgas ielā 4, Preiļos, kur tās var nodot bez maksas. Vēlams iepriekš sazināties ar SIA „Preiļu saimnieks” Atkritumu daļas vadītāju Vinetu Igolnieci pa tel. 29420721.