Aizrit gads, iezīmējas jaunas prioritātes

Atpakaļ

18.12.2014.

Aizrit kārtējais gads. Par tā ekonomiskajiem rezultātiem varam ziņot ar skaitļiem gan gada griezumā, gan rezultātus analizējot vairāku aizvadīto gadu kopskatā. Tie, protams, būs daudzās jomās ar pozitīvu izaugsmi skaitļos, bet tas šoreiz nebūs galvenais, ar to lai nodarbojas statistiķi. Pats galvenais ir tas, ka, noslēdzot gadu, mums nebūs neatliekami jālūdz kredīts tekošajiem maksājumiem un nebūs jālūdz palīdzība no nodokļu maksātāju naudas, lai spētu savu darbību veiksmīgi virzīt. Mums pietiks savu līdzekļu, un tas tikai tāpēc, ka ikviens mūsu darbinieks ir spējis dot nopietnu pozitīvu pienesumu materiālo vērtību ražošanā un pakalpojumu sniegšanā, un par to, protams, visiem liels paldies sakāms arī gadu mijā.

Nokavēts ir pazaudēts
Šajā reizē vietā būtu jautājums, vai paveiktais atbilst plānotajam, vai esam apmierināti paši un mūsu klienti. Jā, šāds jautājums mūs nesamulsina, jo darba plāns netika sastādīts haotiski vai nepārdomāti, un darbs arī tiek veikts tieši šādā pašā stilā. Mūsu darbā nav tā, ka gada sākumā varam atslābināties ar domu, ka vēlāk “sarausim”. Mēs vairāk pieturamies pie vecas patiesības, un to arī daudzkārt apliecina mūsu ikdiena, ka tas, kas ir nokavēts, ir arī pazaudēts.
Ikkatra gada veicamie plāni tiek izstrādāti un apstiprināti jau decembrī. Tā tas būs arī šogad, tātad – konkrētas rīcības programma šim gadam. Tā šobrīd tiek izstrādāta, ņemot vērā nepieciešamību intensificēt visas mūsu pārziņā esošās nozares. Kādā ceļā un ar kādām metodēm un līdzekļiem to paveikt, par to jau šobrīd ir skaidrība valdes locekļiem un nodaļu vadītājiem. Mūsu kolektīvā vienmēr, izvērtējot padarīto, tiek pievērsta uzmanība ne tikai sasniegtajam, bet tiek atklātas kļūdas un trūkumi, lai tos neatkārtotu.
Arī šogad, analizējot darba rezultātus, nebūs jālieto tādi vārdi kā “netika izpildīts”, “nav nodots”, “nav apgūts”, savukārt mūsu dibinātājiem – novada domei – paliks vairāk laika pievērst uzmanību tiem kolektīviem un nozarēm, kur šādas problēmas tomēr pastāv.

Konkrēts darba plāns
Analizējot šā gada deviņu mēnešu darba rezultātus, valde uzsvēra, ka darba ražīguma paaugstināšanai ir lielas rezerves mūsu uzņēmumā – racionāli jāizmanto darba laiks, jāievieš līdzīgu uzņēmumu darba pieredze, stingri jāvēršas pret darba kavētājiem. Arī nākamā gada programma tiks izstrādāta, ņemot vērā šos ieteikumus, visās nozarēs pamatojoties uz reālajām iespējām, taču ar prasībām, lai katrs godprātīgi veiktu savus pienākumus. Izstrādājot darba plānu 2015. gadam, jau šobrīd tiek apkopoti konkrēti darbi namu apsaimniekošanā pēc iedzīvotāju un māju vecāko ieteikumiem. Tur tiek apkopots konkrēts plāns, tur nebūs tādas programmas, kā partijas raksta pirms vēlēšanām vai ne savas naudas tērētāji vienkārši pārraksta no gada gadā, kur katrs teikums sākas ar “plašāk izvērst…, celt efektivitāti…, paaugstināt…”. Šāds stils nevienam neuzliek nekādus konkrētus pienākumus. Tas nav mūsu stils. Mūsu prioritāte ir konkrēts darbs, apmierināts klients, mazākas izmaksas. Tikai mūsu klienti, kuri mēs paši vien esam, tiek aicināti ietekmēt un kopīgi virzīt visas mūsu dzīves attīstību.

Jauna pieeja darbam
Daudziem droši vien būtu interesanti zināt mūsu ieceres darba stilā 2015. gadā. Gribētu nedaudz ieskicēt to, ka turpmākajos gados mums būs jāpāriet uz jaunu saimniekošanas stilu, savienojot plānveidīgo sabiedrības darbību ar konkrētu specializētu profesionālu pakalpojumu pirkšanu, jo ne visu spējam izdarīt paši un pietiekoši kvalitatīvi, vienlaicīgi respektējot ikviena darbinieka personīgo iniciatīvu. Tā būs racionāla darba dalīšana starp centralizētajiem un konkrētiem specializētajiem uzņēmumiem. Tādā veidā parasti notiek administratīvā aparāta samazināšana. Sadarbosimies, gaidīsim individuālo iniciatīvu no visiem, kuri ir līdzvērtīgi spēlētāji mūsu pakalpojumu tirgū, bet grūti būs šādā veidā sadarboties ar monopoltiesību turētājiem vai tādiem tirgus spēlētājiem, kuri savu tirgus daļu iekaro ar mums nepieņemamām metodēm. Visbeidzot, visiem, ar kuriem jau šobrīd notiek veiksmīga sadarbība, lielum liels paldies, jo šāds darba stils mums jau ir devis rezultātus, kas mums ļauj optimistiski to virzīt paplašināšanas virzienā.
Novēlu ikkatram klusu, mīļu, īstas mīlestības piepildītu un gaišu Ziemassvētku laiku! Lai jaunais 2015. gads ir bagāts gaišām domām, kas sekmē izaugsmi!

Jānis Mūrnieks,
SIA „Preiļu saimnieks” valdes priekšsēdētājs