Sapņu ķērāji labākai pasaulei

Atpakaļ

01.04.2015.

 “Zaļais” dzīvesveids nozīmē dzīvot, nenodarot pāri sev, citiem un videi, taču vienam ir grūti sākt, tādēļ jāmeklē līdzīgi domājošie. Otrdien, 31. martā, jauniešu biedrības PAKAC (Preiļu alternatīvās kultūras atbalsta centrs) telpās pulcējās jaunieši, lai iedvesmotos Gunas Egles lekcijā-meistarklasē “Pastāvēs, kas pārvērtīsies” un iemācītos gatavot sapņu ķērājus. Gunai “zaļais” dzīvesveids ir sirds diktēta nepieciešamība.
Guna Egle un Andris Kažemāks dzīvo un saimnieko Aizkalnes pagastā vecvecāku mājās “Ielejas”, kas pagājušajā gadā Preiļu novada konkursā par sakoptāko sētu ieguva 3. vietu. Iepriekš Guna un Andris dzīvoja Rīgā un Daugavpilī, veidoja savu karjeru, līdz saprata, ka viņu īstā vieta ir laukos. Guna Egle ar pārliecību jauniešiem stāstīja par savām atziņām: “Pilsēta nospiež ar dzīvi četrās sienās, ar savu steigu. Laukos var izbaudīt svaigo gaisu, dzirdēt putnu dziesmas, padzerties ūdeni no akas, iziet ārā saulainā rītā un nopeldēties dīķī. Dzīvojot laukos, mūsu vērtības ir ļoti mainījušās. Varam plānot paši savu laiku. Šopavar tīrījām mežu no sīkajiem krūmiem – tas ir darbs, bet tas sniedz arī iedvesmu. Daba, manuprāt, ir pati lielākā vērtība. Svarīga ir veselība, ko nevar nopirkt ne par kādu naudu. Laukos vismaz var veselību uzlabot, attīrīties. Agri pavasarī var dzert bērzu sulas, salasīt tējas. Dabā ir viss, kas cilvēkam ir nepieciešams. Esmu sapņotāja un dabas bērns.”
Sapņu ķērājus Amerikas indiāņi izsenis gatavoja kā amuletus. “Lai sapņu ķērājs darbotos, svarīgākais ir tam ticēt un tas jāgatavo sev vai pazīstamam cilvēkam, domājot vislabākās domas,” stāsta Guna Egle. Leģenda vēsta, ka pirmo sapņu ķērāju nopina zirnekļu vecmāmiņa, lai rūpētos par saviem mazbērniem un piesaistītu labās domas, bet prom aizbaidītu sliktos sapņus. Labie sapņi pa tīkla caurumiņiem atnāk pie cilvēka, bet sliktie – tajos ieķeras un netiek cauri. Savukārt sapņu ķērāja apļa forma simbolizē saules ceļu debesīs un cilvēka dzīves ceļu.
Lekcija-meistarklase tika rīkota Lielās Talkas konkursa pašvaldībām “Pastāvēs, kas pārvērtīsies” ietvaros. Pasākumu rīkoja Preiļu novada Jauniešu centrs “Četri” un SIA „Preiļu saimnieks”. Lielās Talkas koordinatore, SIA „Preiļu saimnieks” Komunālās nodaļas vadītāja Zenta Igolniece uzsver: “Vispirms katram no mums jāsāk domāt ekoloģiski, savā ikdienā jāievieš pārmaiņas, ko mēs vēlētos redzēt valstī, tad arī Latvijā kopumā uzlabosies vides stāvoklis. Lieliski, ka mums jau ir tādi jaunieši, kam šīs lietas nav vienaldzīgas, un no kuriem iedvesmoties pārējiem. Mēs taču vēlamies, lai bērni augtu tīrā vidē, elpotu tīru gaisu, un tas piepildīsies, ja nemēslosim dabā, lietosim mazāk sadzīves ķīmijas. Man ir pārliecība, ka, darbojoties visi kopā ar vienu mērķi, Latvijas dabu varēsim baudīt kā dabas koncertzāli, kur visapkārt tikai dzīvā daba un kurā nav cilvēku izmestu atkritumu.”

Bilžu galerija: http://pakac.lv/ un http://www.preili.lv/