Preiļu jaunieši mācās vides nodarbībā “Sakop savu apakšveļu”

Atpakaļ

10.04.2015.

Ceturtdien, 9. a prīlī, notika Preiļu novada Jauniešu centra “Četri” rīkotā aktīvā vides nodarbība “Sakop savu apakšveļu”, kuras laikā jaunieši, iesaistoties atraktīvās spēlēs un vērojot dabu, tika aicināti pievērst uzmanību ekoloģijas un vides jautājumiem – lietu otrreizējai izmantošanai, atkritumu šķirošanai, resursu taupīšanai un dabas aizsardzībai.
Aktīvo vides nodarbību vadīja Ilūkstes novada biedrības “Solis dabā” aktīvistes Anna Brokāne, Zanda Lisovska un Kristiāna Siliņa, kuras studē vides zinātni. Biedrības “Solis dabā” mērķi ir vides izglītība un aktīvās atpūtas popularizēšana. Nodarbība “Sakop savu apakšveļu” tika veidota, iedvesmojoties no Lielās Talkas, kas šogad notiek ar Raiņa atziņu “Pastāvēs, kas pārvērtīsies”. Ikvienam cilvēkam ir vairākas komunikācijas zonas – tuvākā no tām ir intīmā zona (saziņa ar ģimeni), tad seko personiskā zona, sociālā zona un publiskā zona. Ja dodamies atpūsties, piemēram, pie ezera un tur krastmalā piemētātas pudeles un maisiņi, sanāk, ka savā komunikācijas zonā esam “uzņēmuši” atkritumus, lai gan tos tur neatstājām. Taču, ja līdzi būtu liels maiss, kurā to visu savākt, tad mūsu tuvākā zona taptu tīra, tajā būtu drošāk atpūsties, un tas arī nozīmē “sakopt savu apakšveļu”. Ja ikviens vienmēr sakoptu savu apkārtni, cik tīra kļūtu Latvija!
Nodarbības laikā jaunieši mācījās noteikt ķērpju sugas, iesaistījās diskusijā par dabas resursu taupīšanu un uzzināja interesantus faktus. Piemēram, ūdens taupīšana ir viens pasākumiem, ko nav grūti praktizēt ikdienā, kaut vai neatstājot vaļā krānu zobu mazgāšanas laikā. Latvijā viens cilvēks diennaktī patērē 74 litrus dzeramā ūdens, govij, lai saražotu 4 litrus piena, nepieciešami 14 litri ūdens. Jauniešiem bija iespēja vairāk uzzināt par 2015. gada dabas simboliem, kam šogad nācis klāt jauns simbols – gada dzīvotne, par ko atzīti bioloģiski vērtīgie zālāji. Jauniešu uzmanība tika vērsta arī uz to, ka visas lietas nav uzreiz jāmet ārā un jāpērk jaunas, ar izdomu daudz kam var atrast jaunu pielietojumu – no reklāmu lapām un līmlentes tapa laba bumba jautrām stafetēm. Nodarbības laikā vēlreiz apliecinājās, ka videi draudzīgs un pret vidi saudzīgs dzīvesveids nav nekas sarežģīts, un, dzīvojot “zaļi”, var arī zaļi dzīvot – labi, viegli un pārticīgi.
Aktīvo vides nodarbību jauniešiem organizēja Preiļu novada Jauniešu centrs “Četri”, tā tika rīkota Lielās Talkas konkursa pašvaldībām “Pastāvēs, kas pārvērtīsies” ietvaros.

Fotogalerija šeit