Privātmāju sakopšanas talkās varētu vēlēties lielāku iedzīvotāju līdzdalību

Atpakaļ

15.05.2015.

 Šāgada 18. aprīlī un 2. maijā SIA „Preiļu saimnieks” Atkritumu apsaimniekošanas daļa rīkoja bezmaksas atkritumu izvešanu tām Preiļu pilsētās privātmājām, kurām noslēgts līgums ar SIA „Preiļu saimnieks” par cieto sadzīves atkritumu apsaimniekošanu. Atkritumu daļas vadītāja Vineta Igolniece stāsta, ka talkas iedibinājušās kā laba tradīcija, tomēr varētu vēlēties, lai cilvēki paši piedalās talku norisē.
Abās privātmāju talkas dienās 25 traktortehnikas reisos izvesti pārsvarā zari un citi dārza zaļie atkritumi. Šogad mazāk cilvēku vēlējās atbrīvoties no nolietotās un sadzīves tehnikas, acīmredzot jau iepriekšējās talkās šķūnīši ir iztīrīti no šīm nevajadzīgām mantām. Savukārt vairāk nekā citus gadus tika savākts logu stikls, kas arī ir otrreiz pārstrādājams materiāls.
Vineta Igolniece pauž prieku, ka lielākai daļai pilsētas privātmāju ir noslēgti līgumi par sadzīves atkritumu izvešanu un tādēļ tām ir iespēja piedalīties SIA „Preiļu saimnieks” organizētajās talkās, kad par atkritumu izvešanu netiek iekasēta samaksa. Tādēļ tie ir reti izņēmuma gadījumi, kad kāds, kuram līguma nav, savus atkritumus pa kluso cenšas atstāt kopā ar kaimiņa atkritumiem, lai tos reizē izvestu. Talkas notiek ik pavasari un ik rudeni, un cilvēki tās sāk uztvert kā pašsaprotamas. Vineta Igolniece akcentē: “Lielais paldies tiem, kuri atsaucas un paši gadu no gada piedalās talkās, nāk palīgā un palīdz atkritumus iekraut piekabēs. Taču diemžēl nepamet sajūta, ka daļa iedzīvotāju uzskata, ka šādas talkas ir vajadzīgas mums, nevis viņiem un nenovērtē, ka tā ir unikāla iespēja atkritumus izvest bez maksas. Ja viņiem katrreiz būtu atsevišķi jāpiesaka traktortehnika un par izvešanu jāmaksā. Katrreiz esam uzsvēruši: ja neesat mājās, tad piezvaniet iepriekš un pabrīdiniet. Ir arī tādi, kuri tikai paskatās caur aizkariem, kā SIA „Preiļu saimnieks” tehnika piebrauc, un darbinieki sāk iekraut atstātās kaudzes un pat neiznāk ārā. Varētu vēlēties, lai cilvēki vairāk novērtētu šo bezmaksas atkritumu izvešanas akciju.” Tādēļ visdrīzāk tiks mainīta nākamo talku norises kārtība un dārza atkritumus bez maksas izvedīs tikai tad, ja iepriekš būs saņemts telefonisks apstiprinājums par piedalīšanos talkā.
Ne tikai dažādu akciju ietvaros, bet arī pārējā laikā SIA „Preiļu saimnieks” atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu klāsts ikvienam ļauj izvēlēties sev ērtāko veidu kā civilizēti atbrīvoties no atkritumiem — ja tīrāt māju, dzīvokli, garāžu vai šķūnīti lielāka atkritumu daudzuma izvešanai piedāvājam traktortehnikas pakalpojumus un 8 m3 būvgružu konteineru nomu.