Daudzdzīvokļu mājas piedalās konkursā “Sakoptākais īpašums Preiļu novadā”

Atpakaļ

25.07.2016.

Preiļu novada dome piekto gadu rīko konkursu “Sakoptākais īpašums Preiļu novadā”. Šogad pirmo reizi piedalās arī četras daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Preiļu pilsētā: Andreja Upīša ielā 6, Celtnieku ielā 5, Saltupes ielā 1 un Saltupes ielā 5.  Konkursa uzvarētāji tiks paziņoti Preiļu novada svētkos.

Lai māja sakopta!
Daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Andreja Upīša ielā 6 iedzīvotāji apjomīgo mājai piegulošo teritoriju ar entuziasmu un apņēmību kopīgiem spēkiem iekopuši vairāku gadu garumā, tādēļ hostas, plīvurpuķes, krēmkrāsas parka rozes, ceriņi un jasmīnu krūmi krietni sakuplojuši, bet vienu no mājas sienām nosedzis liels zaļš mežvīns, kas rudenī iekrāsojas ugunssārts. Mājas vecākā Svetlana Stabulniece stāsta, ka viss sācies ar nelielu puķudobi, kas katru gadu arvien paplašināta un paplašināta, tā pamazām vien aptverot visu māju. Svetlana Stabulniece akcentē, ka lēmumus pieņem un pie teritorijas labiekārtošanas strādā visi mājas iedzīvotāji kopā, un lielu paldies viņa saka Kondratjevu ģimenei un Santai Pastarei.
Šogad pavasarī šī māja piedalījās Preiļu novada domes iniciētajā apzaļumošanas akcijā, kad tika piedāvāti bezmaksas stādi teritoriju apzaļumošanai, un apstādījumi tika papildināti ar tūjām, ceriņiem un spirejām. Svetlana Stabulniece stāsta, ka viņas rīti sākas dārzā: “Rītos pieceļos un apskatos, kas no jauna uzziedējis, kas vēl plaukst, kas jāpadara. Pavasarī pie mums koši zied un smaržo ceriņi, vasarā jasmīni un liepas.”
“Visu darām paši, bet, ja kaut ko nevaram paveikt saviem spēkiem, tad griežamies pēc palīdzības pie SIA “Preiļu saimnieks”,” norāda Svetlana Stabulniece. “Liels paldies Komunālās nodaļas vadītājai Zentai Igolniecei un dārzniecei Veltai Kodorei! Viņas vienmēr ir ļoti atsaucīgas. Paldies arī SIA “Preiļu saimnieks” sētniekiem!”
“Paši par visu rūpējamies, jo gribam, lai mums ir sakopta māja. Skatīties uz ziediem ir daudz patīkamāk, nekā ja šeit visapkārt augtu nezāles,” pasvītro Svetlana Stabulniece. Nākotnē ir doma iestādīt tūju dzīvžogu, kā arī veikt dažādus uzlabojumus pašai ēkai, piemēram, atjaunot balkonu plāksnes par uzkrātajiem apsaimniekošanas līdzekļiem.  

Puķēm vieta būs vienmēr
Daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Celtnieku ielā 5 apstādījumu krāšņums priecē no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Iepretī mājai atrodas rūpīgi kopti mazdārziņi, kur kopā ar dārza veltēm veiksmīgi sadzīvo arī rozes, hortenzijas, lilijas, tā radot iespaidu par mazdārziņiem kā lielām vienlaidu puķudobēm. Savukārt no ceļa puses mazdārziņu teritoriju ierobežo pārdomāts peoniju un hostu stādījums.
Mājas ieejas lieveņi bagātīgi noauguši kupliem vīteņaugiem kā zaļām sienām, un sava vieta šeit arī iekaramiem puķupodiem. Zaļajā zonā pie katras kāpņu telpas zied rožu krūmi.
“Bez puķēm nevaru. Mazdārziņā varētu samazināt platību kartupeļiem, bet puķes man tur augs vienmēr,” atklāj mājas vecākā Jadviga Ciša. Viņa arī uzsver, ka apstādījumi ir kopīga mājas iedzīvotāju darba rezultāts. “Labais gariņš” ir Veronika Bindare, kura vienmēr visam seko līdzi, arī lielā apaļā puķudobe ir viņas veidota. Teritorijas labiekārtošanā iesaistās Emīlija Vaivode, palīdz arī Babru un Šmeikstu ģimenes, īpaši, ja kādam darbam vajadzīgs pielikt vīrieša roku. Smagāku darbu veikšanai kā koku stumbeņu nozāģēšana tiek lūgta SIA “Preiļu saimnieks” Komunālās nodaļas darbinieku palīdzība.

Puķu daudzveidība
Daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Saltupes ielā 5 dzīvokļu īpašnieki veido katrs savu puķudobi, bet tā rezultātā ir aptverta visa teritorija apkārt mājai un tā atrodas puķu ielokā. Apstādījumu kopšanai brīvo laiku atvēl mājas vecākā Lilita Staškeviča, Ināra Bogdanova, Alīda Andrejeva un Jekaterina Medvedjeva.
Šeit tiek strādāts ar radošu pieeju – daudzveidīgu vasaras puķu un ziemciešu stādījumu papildina akmeņu veidojumi, puķu trauks kā maza ziedu piramīda, vecs vērpjamais ratiņš turpina savu mūžu starp nokareno puķu podiem. Pretī mājai dienvidu pusē iekārtota omulīga atpūtas vieta ar galdu un soliem, kur pavēnī atvilkt elpu un baudīt dabu.

Kopīgs darbs saliedē
Pie daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Saltupes ielā 1 pārdomāti tiek veidots dārzs ar mūžzaļo skujkoku, rododendru un citu dekoratīvo krūmu stādījumiem, ko papildina košu krāsu vasaras puķes. Savukārt pie ieejas mājā bagātīgi zied hortenzijas.
Mājas vecāka Tekla Smilga stāsta, ka sākotnēji katram dzīvoklim bija sava puķudobe, bet ar laiku tām paplašinoties, tās visas apvienojušās vienā lielā puķudobē, ko tagad plāno visi kopā. “Pie puķēm rosās visi, kam ir laiks,” norāda mājas vecākā un akcentē Tamāras Anaņjevas un Ināras Anufrijevas ieguldīto darbu. Kopīgs darbs saliedē, raisa piederības sajūtu un mazina atsvešinātību.