Kāpēc nevajag noniecināt līko gurķi un vientuļo banānu

Atpakaļ

23.11.2018.

21. novembrī Preiļu Kultūras centrā norisinājās jautra un izglītojoša izrāde – teatrāla saruna par videi draudzīgu pieeju dažādās sadzīves situācijās “Vide Prožektoru Gaismās”.

Kāpēc veikalā nopērkami tikai taisni gurķi un kāds liktenis sagaida “vientuļo” banānu? Kādas pozitīvas blakusparādības ir atkritumu šķirošanai? Kas ir vairāk “pelnījis” ceļot – es pats vai mana ikdienas pārtika un apkārtējās lietas? Par šiem un līdzīgiem jautājumiem uz skatuves prātoja Kozmens jeb Mārtiņš Kozlovskis, tautā iemīļots TV un radio raidījumu vadītājs, kā arī improvizācijas teātra “Spiediens” aktieris.

Izrāde rosināja uzņemties rūpes par apkārtējo vidi un aicināja aizdomāties par atbildīgu resursu izmantošanu, pievēršot uzmanību gan atkritumu šķirošanai un otrreizējai izmantošanai, gan arī tam, cik daudz pārtikas mēs ikdienā izmetam atkritumos un cik liels ir ūdens patēriņš dažādu preču ražošanā.

Pēc izrādes norisinājās saruna ar Preiļu novada domes priekšsēdētājas Marutas Plivdas, izpilddirektora Vladimira Ivanova, SIA “Preiļu saimnieks” Atkritumu apsaimniekošanas daļas vadītājas Vinetas Igolnieces un sabiedrisko attiecību speciālistes Ilonas Vilcānes, kā arī Labklājības pārvaldes direktora vietnieces administratīvi saimnieciskos jautājumos un biedrības “Ģimeņu atbalsts centrs “Puķuzirnis”” pārstāves Anitas Gāgas dalību. Tās laikā tika runāts par to, kā veicināt videi draudzīgu domāšanu sabiedrībā, akcentējot jaunās paaudzes izglītošanas nepieciešamību, SIA “Preiļu saimnieks” skaidroja, kur un kādā veidā mūsu novadā var nodot dažādus otrreizējai pārstrādei derīgus atkritumu veidus, savukārt A. Gāga demonstrēja ikdienā un svētkos noderīgas lietas, kas tapušas Labklājības pārvaldes Dienas aprūpes centrā no savu laiku nokalpojušām drēbēm, plastmasas maisiņiem un dzērienu pudelēm.

Kā pasākuma noslēgumā atzina Kozmens, zaļā domāšana var glābt tieši mūs – cilvēkus, jo planēta Zeme tīri veiksmīgi pati tiek galā ar visdažādākajām kataklizmām. Tāpēc svarīgi ir aizdomāties un ar atbildību attiekties pret mums pieejamajiem resursiem un to izmantošanu.

Izrāde tapusi projekta “Vide Prožektoru Gaismās” gaitā, sadarbojoties biedrībai “Latvijas Mazpulki” un Latvijas Vides Aizsardzības fondam, un mūsu novada skatītājus priecēja, pateicoties Preiļu novada domes atbalstam.  

Biedrības “Latvijas Mazpulki” publicitātes foto