Logo
22047474
psaimnieks@preili.lv
AVĀRIJAS DIENESTS
65307085

Kā pareizi šķirot nolietotās elektroiekārtas?

20.05.2021.

Vai zināji, ka, lai arī ar katru gadu elektroiekārtas, ko lietojam, paliek aizvien plānākas un vieglākas, tomēr kopējais radītais nolietoto elektroiekārtu apjoms turpina pieaugt? Tas tādēļ, ka aizvien vairāk ikdienā izmantoto lietu kļūst elektroniskas vai elektriskas, kā arī modes tendenču dēļ sabiedrība aizvien biežāk izvēlas pirkt jaunas ierīces, atzīstot vecās par novecojušām.

SIA “PREIĻU SAIMNIEKS” aicina – neveido elektroiekārtu kapsētu mājās, nodod nolietotās elektroiekārtas pārstrādei Atkritumu šķirošanas laukumā Rīgas ielā 4, Preiļos!

Kas ir elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumi?

Tās ir visa veida nolietotas elektropreces/iekārtas, ko darbina baterijas vai tās ir jāpieslēdz pie strāvas, piemēram, ledusskapji, radiatori, ventilatori, gludekļi, datori, televizori, urbji, šujmašīnas, veļasmašīnas, trauku mazgājamās mašīnas, telefoni utt.

Nodod elektroiekārtas pārstrādei pareizi!
 
  • Neizmet elektroiekārtas kopā ar citiem atkritumiem!
  • Nolietotās elektroiekārtas nodod tikai neizjauktā veidā!
  • Ja iekšā atrodas baterijas, tās ir jāizņem un jānodod pārstrādei atsevišķi!

Kāpēc elektroiekārtas jānodod atsevišķi no pārējiem atkritumiem?

Elektroiekārtas satur daudz dažādu videi bīstamu vielu – ķīmiskus savienojumus un metālus, piemēram, dzīvsudrabu, svinu, kadmiju utt., tāpēc elektroiekārtas tiek klasificētas kā bīstamie atkritumi. Nonākot vidē, tās var nonākt augsnē, ar lietus ūdeni tikt ieskalotas gruntsūdeņos un visbeidzot nonākt cilvēka organismā, radot neatgriezeniskas sekas cilvēka veselībai un pat dzīvībai.

Ledusskapjos un saldējamās iekārtās pielietotais freons, nonākot apkārtējā vidē, izraisa ozona slāņa noārdīšanos. Rezultātā cilvēki tiek daudz vairāk pakļauti saules radiācijai, kas sekmē ādas slimību un vēža rašanos un attīstību, kā arī tiek veicinātas klimata pārmaiņas.

Tie elektroiekārtu atkritumi, kas tiek izmesti kopā ar sadzīves atkritumiem un nonāk atkritumu poligonos, nevis tiek otrreizēji pārstrādāti, bet gan tiek pakļauti apkārtējās vides ietekmei līdzīgi, ja tie būtu izmesti ceļmalā.
 
 

Uz augšu