Logo
+371 65381152
psaimnieks@preili.lv
Ieeja WEBNams

Par legionelozes profilaksi

08.06.2021.

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr. 906 "Dzīvojamās mājas sanitārās apkopes noteikumi" 18. punktu, dzīvojamās mājas pārvaldītājam ir pienākums ne retāk kā reizi ceturksnī izplatīt dzīvojamās mājas īpašniekiem un citām mājā dzīvojošām personām Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē pieejamo informatīvo materiālu par individuāli veicamajiem profilaktiskajiem pasākumiem dzīvokļu īpašumos Legionella spp. baktēriju izplatības ierobežošanai.

Tādēļ SIA ”PREIĻU SAIMNIEKS” aicina daudzdzīvokļu dzīvojamo māju iedzīvotājus veikt profilaktiskus pasākumus, lai mazinātu iespēju saslimt ar retu, bet nopietnu slimību – legionelozi.

Kas ir legioneloze?

Legioneloze jeb leģionāru slimība ir Legionella baktērijas izraisīta infekcijas slimība, kas izpaužas kā smaga pneimonija (plaušu karsonis). Slimība sākas strauji, temperatūrai paaugstinoties līdz 39-40,5oC, ar galvassāpēm un muskuļu sāpēm, kam pievienojas sauss klepus, sāpes krūtīs, elpošanas traucējumi, sirds un nieru darbības traucējumi, caureja, apetītes trūkums, ko gripas sezonas laikā viegli sajaukt ar citu vīrusu infekcijām.

Paaugstināts risks saslimt ar legionelozi ir cilvēkiem ar hroniskām plaušu slimībām un novājinātu imūnsistēmu, tiem, kas lieto imūnsistēmu nomācošus medikamentus, kā arī bijušiem vai esošiem smēķētājiem un cilvēkiem pēc 50 gadiem.

Parasti simptomi parādās 2-10 dienu laikā pēc inficēšanās (visbiežāk 7 dienas), taču retos gadījumos infekcijas inkubācijas periods var ilgt līdz pat trim nedēļām. Lielākajai daļai pacientu nepieciešama hospitalizācija un ārstēšana ar piemērotām antibiotikām.

Minēto saslimšanas simptomu parādīšanās gadījumā nekavējoties jāvēršas pēc palīdzības pie sava ģimenes ārsta!

Legionella baktērijas pirmo reizi tika konstatētas 1947. gadā! Savukārt slimības nosaukums radās 1976. gadā, kad Filadelfijas (ASV) viesnīcā, kurā tika rīkota Amerikas leģiona kara veterānu sanāksme, saslima vairāk kā 180 cilvēki!

Legionellas veidojas vietās, kurās ir maza ūdens kustība

Legionellām labvēlīgi augšanas apstākļi veidojas stāvošā un remdenā ūdenī, kura temperatūra ir no +20 līdz +45oC, un kas satur organiskās vielas (bioloģiskos aplikumus, nosēdumus u.c.). Īpaši tās vairojas karstā un aukstā ūdens tvertnēs, cauruļvados ar nelielu ūdens plūsmu vai stāvošā ūdenī (piemēram, dzīvokļos, kur reti tiek izmantoti krāni vai dušas, vai kur ūdeni atsāk lietot pēc ilgāka pārtraukuma), cauruļvadu dušu, krānu vai tvertņu (t. sk. boileru) virsmu organiskajā aplikumā, nosēdumos, mazgāšanas iekārtās, izlietņu un vannu aizbāžņos, ūdenssildītājos. Bioloģiskā aplikuma veidošanos uz ūdensvadu un ūdenstilpņu iekšējām virsmām veicina piesārņojums, neaizsniedzamas vietas, kuras nevar iztīrīt, ūdens stagnācija (zems spiediens, akli cauruļu gali vai piedēkļi, liels ūdens apjoms), negludas virsmas, karstā ūdens temperatūra zem +50oC, korozija un citi faktori.

Daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās karstais ūdens cirkulē nepārtraukti! Bet kāda ir ūdens kustība – ūdens lietošanas biežums – katrā dzīvoklī, tas jau ir atkarīgs no dzīvokļa īpašnieka!

Kā iespējams inficēties ar legionelozi?

Ar legionelozi var saslimt, ieelpojot legionellas saturošus mikroskopiskus ūdens pilienus (aerosolus), kas veidojas, ar legionellām piesārņotajam ūdenim atsitoties pret cietām virsmām. Legionellas saturoši aerosoli var veidoties no tekoša ūdens krāna vai dušas, no burbuļvannām, gaisa mitrinātājiem, gaisa kondicionēšanas iekārtām, turku pirtīs un saunās, iekštelpu dekoratīvajās strūklakās u.c. izsmidzināšanas ierīcēs. Jo sīkāki ir aerosolizētie ūdens pilieniņi, jo lielāks ir inficēšanās risks.

Dzerot ūdeni, peldoties vai mazgājoties vannā inficēties ar legionelozi nevar! Lai radītu slimības simptomus, baktērijām ir jānokļūst cilvēka plaušās!

Legioneloze neizplatās cilvēku kontakta rezultātā, un inficējies cilvēks nav bīstams apkārtējiem!

Kā sevi pasargāt no inficēšanās ar legionelozi?

  • Vismaz reizi nedēļā dažas minūtes jātecina karstais un aukstais ūdens tajos krānos un dušās, kas tiek reti izmantoti. Tā jārīkojas arī ikreiz pirms ūdens lietošanas pēc ilgstošākas prombūtnes. Ilgi nelietoti dušu un krānu uzgaļi jāmazgā un jātīra, izmantojot hloru saturošus dezinfekcijas līdzekļus.
  • Telpās izmantotiem gaisa mitrinātājiem jābūt brīviem no organiskā un neorganiskā aplikuma, un tajos jāizmanto tikai tīrs un ikdienas svaigi ieliets ūdens, kas ir novārīts un atdzesēts. Vienreiz nedēļā vajadzētu rūpīgi iztīrīt mitrinātāja iekšpusi, izmantojot piemērotu tīrīšanas līdzekli saskaņā ar ražotāja norādījumiem.
  • Iedzīvotājiem jāseko tam, lai aukstā ūdens temperatūra būtu zem +20○C, bet karstā ūdens – virs +50○C (šāda temperatūra būtu jāsasniedz, notecinot ūdeni aptuveni vienu minūti ilgi).
  • Nepieciešams regulāri veikt dušu uzgaļu tīrīšanu no organiskā un neorganiskā aplikuma, kā arī tās dezinficēt, izmantojot hloru saturošus sadzīves dezinfekcijas līdzekļus, vai ieliekot tos verdošā ūdenī.
  • Atbilstoši lietošanas instrukcijai, bet ne retāk kā divas reizes gadā, jāiztīra un jādezinficē gaisa kondicionēšanas sistēmas, bet ūdens sildītāji (boileri) – ne retāk kā reizi gadā.

Plašāka informācija par legionelozi atrodama Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā
www.spkc.gov.lv un Veselības inspekcijas mājaslapā www.vi.gov.lv.
 
 

Uz augšu